Intervija ar Hariju Čīku žurnālam “Kvadrātmetrs”

01.10.2020

Romāns Golubevs

Viss pa jaunam!

Burtiski piecu minūšu braucienā no Rīgas robežas Stopiņu pagastā sākusies mazstāvu dzīvojamā kvartāla Līčukrasti attīstība. Tas ir kvartāls, kurā lielu uzmanību pievērsīs cilvēkam, apkārtējai videi, komforta līmenim un labiekārtošanai. Intervijā žurnālam m2 un portālam varianti.lv idejas iedvesmotājs un jaunā dzīvojamā koncepta īpašnieks Harijs Čīka stāsta, ka tuvāko piecu septiņu gadu laikā viņš izveidos Līčukrastos unikālu dzīvojamo vidi.

— Esmu gan nekustamā īpašuma nozares pārstāvis, gan tajā pašā laikā sevi pierādījis citās biznesa jomās ārpus mūsu valsts, — Harijs Čīka iepazīstina ar sevi. — Darbu nekustamā īpašuma nozarē pirmo reizi izmēģināju 2005.gadā, kad nodarbojos ar privātmāju būvniecību Rīgas apkaimē. Manuprāt, katram cilvēkam šajā dzīvē jācenšas domāt ne tikai par peļņu, bet arī par to, lai atstātu pēc sevis ko nozīmīgu. Pamatojoties uz šo filozofisko atziņu, pat savus pirmos projektus neīstenoju pēc šablona, es skatījos plašāk, neņemot vērā vispārpieņemto. Nekad neesmu ievērojis konjunktūru, centos radīt kvalitatīvu rezultātu, pievēršot uzmanību gan arhitektūrai, gan nekustamā īpašuma funkcionālajiem risinājumiem. Būvēju to, kas patika gan pašam, gan citiem. Ir patīkami apzināties, ka pat pēc piecpadsmit gadiem daudzas manas būves nav zaudējušas aktualitāti un pievilcību.

Lielāko laika daļu pēc 2010. gada nodarbojos ar biznesu ārpus Latvijas. Šis darbs papildināja manu pieredzi un zināšanas, ļāva virzīties uz jaunu līmeni. Ārzemēs bieži saskāros ar harismātiskiem nekustamā īpašuma projektiem, no kuriem vienmēr guvu kādu vērtīgu atziņu. Gadījās tā, ka pirms trim gadiem nonācu pie secinājuma: tīri cilvēcīgi gribējās atkal būt noderīgam dzimtajā Latvijā, kuras patriots vienmēr esmu bijis un palikšu. Vēlējos dzimtenē investēt ārvalstīs nopelnītos līdzekļus jomās, kurās ir profesionālas zināšanas: nekustamajā īpašumā un būvniecībā. Sāku pētīt un analizēt vietējā tirgus piedāvājumu. Atceros, toreiz nepatika, ka daļa Latvijā strādājošo attīstītāju uzspiež klientiem jaunu tipveida projektu formātu, burtiski tos kopējot. Atliek tikai uzlikt plāksnīti ar sērijas numuru.

Izpētes laikā ievēroju bankas portfeļa piedāvājumu par zemesgabala pārdošanu Stopiņu pagasta Līčos: 2,8 hektāri, ar nepabeigtām ēkām un liela plūstoša dīķa daļu. Aizbraucu uz turieni un sapratu: lūk, tā ir dabiska vieta Pierīgā, kur var īstenot neordināru projektu. Nopirku zemesgabalu izsolē. Bija 2018. gads… Kopš tā laika jau vairāk nekā divus gadus man zināmu profesionāļu komanda un es izstrādājām Līčukrastu koncepciju, redzeslokā paturot esošo ainavu. Daudz laika ir prasījusi projekta tehniskās dokumentācijas sagatavošana; cerams, ka projekts Latvijas nekustamā īpašuma tirgū būs spilgts piedāvājums. Īpaši ņemot vērā to, ka tas paredzēts nevis šauram elitārā mājokļa pircēju lokam, bet jebkuras valsts pamatam – tās vidējam slānim, kas ir augstāka mājokļa standarta cienīgs.

— Vispirms Gatis Didrihsons. Viņš ir viens no pieprasītākajiem, vadošajiem Latvijas arhitektiem, arī Nacionālās arhitektūras padomes priekšsēdētājs. Es viņu pazīstu jau sen. Parasti viņš nodarbojas ar projektiem, kas nav zemāka līmeņa par biznesa klasi. Taču esmu spējis ar savu ideju aizraut viņu un iedvest pārliecību par projekta perspektīvu kvalitatīvā dzīvesvietā nevis Rīgas vai Jūrmalas dārgajos centros, bet demokrātiskā, dabiskā un ģeogrāfiski izdevīgā vietā netālu no galvaspilsētas robežas. Tieši Gatis Didrihsons nodrošināja Līčukrastiem modernu un videi draudzīgu arhitektūru.

Otrs svarīgs Līčukrastu partneris ir uzņēmums LABIE KOKI projekti, kuru vada Edgars Neilands. Uzņēmumā darbojas vieni no mūsu valsts labākajiem ainavu dizaineriem, viņi ne tikai izstrādā apzaļumošanas projektus, bet arī profesionāli  nodarbojas ar to īstenošanu. Uzņēmums LABIE KOKI projekti sagatavoja rūpīgu un pakāpeniski īstenojamu plānu, lai saglabātu un pilnveidotu Līčukrastu dabisko ainavu un vidi.

— Kā praktiski izskatīsies Līčukrastu projekts?

Līčukrasti — attīstīts moderns kvartāls, kurš, kā jau teicu, ir 2,8 hektārus plašs. Tas ir mazstāvu apbūves kvartāls: ēkām maksimums ir trīs stāvi. Kvartāla centrālā daļa ir slēgta un paredzēta automašīnām, un vieta šeit tās iegādei atvēlēta iedzīvotājiem. Tiek plānoti seši projekta attīstības posmi, kuru ietvaros būvēsim gan mūsdienīgas dzīvojamās ēkas, gan komercplatības. Plānojam, ka pēc projekta pabeigšanas radīsim 100 jaunas mājokļu vienības – klasiska stila dzīvokļus un rindu māju sekcijas.

Mēs uzticamies Latvijas tirgum, uzticamies segmentam, uz kuru orientējamies, tāpēc šoruden uzsākam pirmo posmu: pabeigsim daudzdzīvokļu mājas būvniecību. Mājā būs divas kāpņu telpas un 24 dzīvokļi. Plānojumi ir pārdomāti un racionāli, to autors ir Gatis Didrihsons, viņš spēj ievērot un apmierināt plaša klientu loka prasības. Vispievilcīgākais piedāvājums ir dzīvoklis 38,6 kvadrātmetru platībā (viesistaba un viena guļamistaba) un 6 kvadrātmetrus liela terase. Nākamajiem īpašniekiem dzīvoklis izmaksā 82 724 eiro. Pirmajā posmā galvenokārt būs dzīvokļi ar vienu vai divām guļamistabām. Visiem ir balkons vai terase. Labākais variants pircējam, kuram svarīgs plašums, ir pirmā stāva dzīvoklis ar trim guļamistabām un 106,6 kvadrātmetrus lielu platību. Dzīvokļa rozīnīte ir personīgais, ar “zaļo žogu” iežogotais zemesgabals ar terasi un sakoptu zālienu 56,4 kvadrātmetru platībā. Izej no dzīvokļa un baudi dzīvi savā privātmājā!

Visiem dzīvokļiem būs pilnā apdare.

Līčukrastu „pirmdzimtajam” jābūt pilnībā gatavam 2021.gada pavasarī. Vienlaikus ar tā būvniecību tiks īstenots piegulošās teritorijas labiekārtošanas pirmais posms. Paredzēts, ka virs pazemes autostāvvietas un noliktavu telpām izveidosim dekoratīvo priežu dārzu. Blakus stādīsim meža ogu krūmus, iekārtosim pastaigu takas, bērnu rotaļu laukumu un novietosim sauļošanās krēslus…

— Vai nākamo posmu plāni jau zināmi?

— Otrais posms tiks uzsākts 2021.gadā, kad iesāksim trīsstāvu mājas būvniecību, kurā plānoti 40 dzīvokļi.

Trešais posms ir komercplatību būvniecība, iespējams, bērnudārzs, co-working telpas un kafejnīca.

Ceturtais posms – māja ar 12-18 dzīvokļiem.

Pēc tam tiks uzslietas astoņas tanhausu (rindu māju) sekcijas.

Noslēdzošais posms – vēl viena ēka, iespējams, veselības centrs. Plānojam, ka viss projekta īstenošanas laika nogrieznis – pieci septiņi gadi.

Īpašs lepnums – teritorijas labiekārtošana. Atbilstoši koncepcijai pēc šo darbu pabeigšanas Līčukrasti būs iecienīta vieta gan dzīvošanai, gan brīvā laika pavadīšanai un pastaigām (šo projektu izstrādājis uzņēmums LABIE KOKI projekti). Mēs veidojam mājokli dabiskā vidē. Lai arī kā, mums blakus ir vairāk nekā 2000 ha lielas meža platības, savā teritorijā iestādīsim 120 (!) jaunus dekoratīvus un eksotiskus kokus un dažādus citus stādījumus 1 260 kvadrātmetru platībā. Zālāju platība būs lielāka par 15 000 kvadrātmetriem. Izveidosim plašu nojumi, ko iedzīvotāji varēs izmantot arī personīgo svētku svinēšanai. Izbūvēsim 2 548 kvadrātmetrus gājēju celiņu, gar kuriem izvietosim 19 soliņus atpūtai. Ierīkosim trīs piknika vietas. Mēs plānojam uzbūvēt divdesmit divus metrus garu tiltiņa, kas savienos dīķa pretējos krastus un veidos pastaigu celiņu apļa savienojumu. Novietosim ūdenstilpē vairākas piestātnes, kuras varēs izmantot gan peldētāji, gan zvejnieki. Bērniem jautru brīvā laika pavadīšanu nodrošinās dažādas atrakcijas un šūpoles, bet aktīvās atpūtas cienītājiem būs pieejami ielu trenažieri un arī basketbola laukums.

Un visi šie labumi būs brīvi pieejami mūsu kvartāla iedzīvotājiem un viesiem. Lai nodrošinātu mieru un drošību, kompleksa teritorija iežogota un aprīkota ar piekļuves kontroles sistēmu. Automašīnu iebraukšanu Līčukrastos nodrošinās automātiskie vārti.

Minēšu arī vēl vienu svarīgu faktu: tieši pie mūsu būvētā kvartāla atrodas sabiedriskā transporta pietura. Līdz ar kvartāla attīstību sāks kursēt autobuss, kas nogādās bērnus uz skolu.

Noslēdzot pirmo iepazīšanos ar projektu Līčukrasti, teikšu: „Kad pirmo reizi sāku komunicēt ar bankām par projekta līdzfinansējumu un pircēju kreditēšanu, daudzi brīnījās, vai nav pārāk ambiciozi? Ieteica rīkoties vienkāršāk un citādāk.” Bet es biju nepielūdzams: Visam jābūt mūsdienīgam un nepieredzētam! Tas kļuvusi par mūsu devīzi. Un es spēju neaizmirst un saglabāt sava projekta vīziju – sava veida „stikla kalnu”. Pārliecināt, ka Latvijas iedzīvotāji ne tikai vēlas, bet var arī atļauties dzīvot kvalitatīvākos apstākļos, nekā to šobrīd piedāvā ekonomiskās klases jaunā mājokļa segmentā.

Atpakaļ